Yerden Isıtma Borusu

yerden ısıtma radyant ısıtma underfloor heating

PEX-a

Yerden Isıtma Borusu

PEX-a borular çapraz bağ oranının en yüksek olduğu boru grubudur. Çalışma ömrü ve basınç dayanımı yüksek ve esnek bir yapıları vardır. Pex-a borular yüksek ısı iletim değerine, yüksek çalışma basıncına ve sıcaklığına sahip üst sınıf borulardır.

Evinizdeki Konfor

Pe-x, çapraz bağlı (Cross-Linked) polietilen anlamına gelmektedir. “Pe “ polietilen ham maddeyi “X” ise çapraz bağı temsil eder.
Polietilen (PE-X) borular sıhhi tesisatta, ısıtma tesisatında, gaz tesisatında ve basınçlı hava tesisatında kullanılır. Borular kangal hâlinde çok büyük uzunluklarda bulunur. Böylece daha az sayıda fittings kullanımı ihtiyacı vardır. Kırılgan değildir, yanabilir. Yumuşak ve sert PE olarak teslim edilebilir. Polietilen boru, özel işlemlerle moleküller arası çapraz bağlar oluşturarak basınca dayanıklı hâle getirilebilir. Buna PE-X adı verilmektedir.

Bu borular, sıcak su tesisatında özellikle döşemeden ısıtma uygulamalarında kullanılabilir. PE-X borular paslanmaz, kesilmesi pratik ve kolaydır, çapı daralmaz, çürümez, kireçlenmez. PE-X borular -100 C° ile +110 C° arasında mukavemet özelliklerini korur. Polietilen ham maddesi yoğunluğu yüksek bir malzemedir. Bu malzeme üzerinde yapılan bazı işlemler neticesinde sıcaklığa ve basınca olan mukavemeti arttırılmaktadır. PE-X boruları oksijen bariyerli ve oksijen bariyersiz iki farklı şekilde imal edilebilmektedir. Oksijen bariyeri, boru dış yüzeyinin özel bir malzeme ile imalat esnasında kaplanması ile sağlanır. Bariyer, tesisatınızın metal aksamlarını ısıtıcı akışkana boru yüzeyinden geçen oksijenin korozif etkisinden korur.

yerden ısıtma borusu radyant cooling and heating

yerden ısıtma soğutma sistemleri radyant ısıtma

Yerden Isıtma Borusu

Pe-Xa malzemeden imal edilmiş oksijen bariyerli yüksek kaliteli, 16x2

Avrupa’da üretilmiştir.

Yüksek Isı İletim kabiliyetine sahip

Yerden Isıtma, Yerden serinletme borusu

Solimpe-XA Borusu Kırmızı renklidir.

Yerden Isıtma Borusunu Üstün Yapan Detaylar

Yerden ısıtma tesisatında en çok kullanılan boru türüdür. Pe-x borular kangal olarak üretilirler. Pex borular yerden ısıtma tesisatında koruyucu kılıf içerisinde döşenirler. Koruyucu kılıfın temel görevi Pex borunun üzerine gelebilecek darbeleri önlemek, pe-x borunun aşınmasını önlemek ve her hangi bir hasar anında borunun kolayca değişmesini sağlamaktır. Önemli görevlerinden bir tanesi de pe-x boru ısınımında boruda meydana gelebilecek esnemeler şap zemine zarar verebilir. Bu gibi olumsuzlukları önlemek için pe-x borular koruyucu kılıf içerisinde döşenirler.

radyant ısıtma yerden ısıtma underfloor heating
Instagram DM